2022-06-11/ więcej zdjęć /

Rycerze Kolumba, największej na świecie organizacji katolickich mężczyzn, w sobotę i niedzielę w Krakowie skompletują 3 tys. paczek z darami dla najbardziej potrzebujących w Ukrainie.
 
Akcja pakowania odbywa się w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Do kraju zaatakowanego przez Rosję trafią dary wskazane Rycerzy Kolumba na Ukrainie jako najbardziej potrzebne. Chodzi o żywność, kosmetyki i artykuły chemiczne. W akcji pakowania udział biorą, oprócz Rycerzy Kolumba, wolontariusze, studenci, harcerze i uczniowie krakowskich szkół.

"Ten gest solidarności z naszymi braćmi z Ukrainy jest bardzo potrzebny. Zdajemy sobie sprawę z trudnych warunków, jakie obecnie są na Ukrainie, dlatego postanowiliśmy również w Krakowie włączyć się w tę szlachetną inicjatywę. Bracia Rycerze chętnie angażują się w takie działania jako wyraz naszej solidarności, ale również wypełnienie zasad, którymi kieruje się każdy Rycerz Kolumba: miłosierdzia, braterstwa i jedności" – powiedział Tomasz Konturek, lider wspólnoty Rycerzy działającej przy krakowskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Wcześniej podobne akcje przeprowadzili Rycerze m.in. z Radomia i Częstochowy, którzy wysłali już do Ukrainy kilkanaście tysięcy paczek z żywnością.

Oprócz przygotowywania paczek dla Ukrainy, wspólnota w Krakowie prowadzi zbiórkę na zakup ambulansu dla służb medycznych w archidiecezji lwowskiej. Zainteresowani pomocą mogą dokonywać wpłat na numer konta zamieszczony na stronie internetowej krakowskiej wspólnoty. W tytule przelewu należy wpisać "Darowizna – karetka Ukraina". Darowizny można wpłacać do 20 czerwca. Zbiórka na zakup karetki została przeprowadzona też stacjonarnie, 5 maja, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Kolejna odbędzie się w niedzielę 12 czerwca. Ofiary można składać do oznaczonej skarbony. Zbiórka będzie prowadzona również w innych kościołach, gdzie posługują krakowscy Rycerze Kolumba.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą ponad 2 mln mężczyzn. W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji.